RENCANA
PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
|
Nama Sekolah :
Sekolah Dasar (SD)
Mata Pelajaran : Boso
Jowo
Kelas :
I (Satu)
Semester :
I (Satu)
Standar Kompetensi
Nguroake :
Saged
nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan
swanten boso : pesan,
ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai ngangge
perintah
Kompetensi Dasar
Nguroake lan bedo’ne rupo-rupo swanten lan swanten boso
Indikator
- Bedo’ne rupo-rupo swanten tertentu
- Niroake swanten
Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).
- Tujuan Pembelajaran
- Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.
- Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.
- Materi Ajar
Rupo-rupo swanten lafal lan nada.
- Pendekatan lan Metode Pembelajaran
- Terpadu lan Tematik
- Relajar sambil bermain
- Student Active Learning (SAL)
- Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan pertama
- Kegiatan Awal
- Guru ngenalake diri
- Guru menjelaskan tujuan pembelajaran
- Kegiatan Inti
- Guru nguroake swanten.
- Bocah Niroake swanten sing didengar..
- Bocah Nebak swanten sing didengar
- Bocah bedo’ne swanten
- Bocah niroake lafal swanten huruf.
- Kegiatan Panutup
Bocah berlatih pelafalan.
- Sumber/Bahan Relajar
- Buku Remen Basa Jowo.
- Kaset, Keyboard
- Penilaian
Teknik : Perbuatan.
Mengetahui, __________,
___________________
Kepala Sekolah Guru Boso Jowo
____________________ ____________________
NIP. NIP.
RENCANA
PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Nama Sekolah :
Sekolah Dasar (SD)
Mata Pelajaran : Boso
Jowo
Kelas :
I (Satu)
Semester :
I (Satu)
Standar Kompetensi
Ngendika
Saged
nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo
ragam boso Jowo sesuai ngangge unggah-ungguh sing sing kanggo
Kompetensi Dasar
Ngenalake diri menggunakan kalimat sederhana
Indikator
- Menyebutkan data diri (nama, kelas, sekolah, lan tempat tinggal) ngangge kalimat sederhana.
- Ngenalake nama orang tua lan sauadara kandung..
Alokasi waktu : 1 x 35
menit (1 pertemuan).
A.
Tujuan Pembelajaran
1.
Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut
lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa.
2.
Bocah saged ngenalake diri sendiri ngangge kalimat
sederhana lan boso sing santun.
B.
Materi Ajar
Tulisan kosa kata lan kalimat.
C.
Pendekatan lan Metode
Pembelajaran
- Terpadu lan Tematik
- Relajar sambil bermain
- Student Active Learning (SAL)
D.
Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan kedua
- Kegiatan Awal
a.
Guru mengulang pelajaran pada sesi pertama.
b.
Guru melatih siswa melafalkan nada 1 – 4.
c.
Bocah niroake ucapan guru swanten nada 1 – 4.
- Kegiatan Inti
Bocah ngenalake nama diri di depan kelas
menggunakan kalimat sederhana.
- Kegiatan Panutup
Guru memberi tugas berlatih ngenalake diri.
E.
Sumber/Bahan Relajar
·
Buku Remen Basa Jowo.
·
Kaset rekaman : berkenalan
F.
Penilaian
Teknik : Perbuatan.
File lengkap klik disini
0 comments:
Post a Comment
Silahkan berkomentar, hindari unsur SARA.
Terima kasih